کشت گندم و جو از لحاظ مصرف آب در یزداقتصادی نیست

به گزارش تابناک یزد،مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد با تاکید بر کشت محصولات کم آبخواه در استان یزد گفت: کشت گندم و جو از لحاظ مصرف آب اقتصادی نیست.

حسین غفوری  با اشاره به شرایط آب و هوایی استان یزد و کمبود شدید آب در این استان اظهار داشت: ضرورت دارد تا برای جلوگیری از مصرف بی رویه آب از کشت محصولات پر آبخواه خودداری شود و کشاورزان به سمت کشت محصولاتی بروند که مصرف آب اندکی دارند.

وی با تاکید بر استفاده از سیستم آبیاری قطره ای و تحت فشار برای آبیاری محصولات ادامه داد: برای هر کیلو گرم گندم در استان کویری یزد بیش از هزار و ۴۰۰ لیتر آب مصرف می شود.

مدیر عامل آب منطقه ای یزد با اشاره به اینکه در یزد به دلیل شدت تابش خورشید و گرمای طول روز، میزان تبخیر آب نیز بالا است، بیان داشت: خشکسالی های گذشته و استفاده بی رویه از سفره های آب زیر زمینی در استان وضعیت آبی را به شدت بحرانی کرده است.

وی با بیان اینکه استان یزد به شدت از کمبود آب شرب رنج می برد، ادامه داد: حتی در استان قادر به تامین آب برای انجام فعالیت ها و تولیدات صنعتی و یا ادامه کشاورزی با شرایط مصرف آب فعلی نیستیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد با اشاره به میزان اندک بارندگی در استان یزد اظهار داشت: متاسفانه بارندگی های استان پراکنده است و به همین دلیل میزان این بارندگی ها جوابگوی خشکسالی های اخیر و کمبود آب در استان نیست.

منبع: مهر