بارش‌ها بوشهری‌ها را امیدوار کرد/ افزایش ۳۰ درصدی کشت گندم

بارش‌ها بوشهری‌ها را امیدوار کرد/ افزایش ۳۰ درصدی کشت گندم

بوشهر- همانطور که پیش‌بینی‌های هواشناسی نشان می‌داد، امسال وضعیت بارش‌های پائیز و زمستان خوب است و همین موضوع باعث افزایش کشت گندم در استان شده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: استان بوشهر در عرصه تولید گندم دارای ظرفیت‌های خوبی است که گندم به ۲ صورت دیم و آبی در این استان کشت می‌شود.

بخش عمده سطح کشت گندم در استان بوشهر مربوط به کشت دیم است به صورتی که از حدود ۱۰۰ هزار هکتار اراضی استان که زیر کشت گندم می‌رود، ۸۵ هزار هکتار آن به صورت دیم است و ۱۵ هزار تن کشت آبی انجام می‌شود.

در سال زراعی گذشته حدود ۱۱۵۰ هزار تن گندم در استان بوشهر تولید و برداشت که در مجموع ۱۲۲ هزار و ۷۸۰ تن به عنوان مازاد نیاز کشاورزان به مراکز خرید گندم در این استان تحویل شد.

سال قبل از این به علت خشکسالی و مشکلات فراوانی که برای کشاورزان ایجاد شده بود، بخش عمده گندم‌کاران استان دچار خسارت شدند و نتوانستند آن گونه که انتظار داشتند محصولی برداشت کنند.

در سال زراعی جاری و به دنبال پیش‌بینی‌ها و بررسی نقشه‌های هواشناسی مبنی بر بارش‌های مناسب در استان بوشهر، کشاورزان میل و رغبت بیشتری برای کشت گندم از خود نشان داده‌اند.

کشت گندم به صورت دیم و آبی از هفته‌ها پیش در نقاط مختلف استان بوشهر آغاز شده است.

پیش‌بینی بارش‌های فراتر از نرمال

بر اساس نقشه‌های هواشناسی و بولتن صادر شده از سوی هواشناسی استان بوشهر، میزان بارش‌های پاییز و زمستان در استان بوشهر فراتر از نرمال پیش‌بینی شده است.

بارش‌ها بوشهری‌ها را امیدوار کرد/ افزایش ۳۰ درصدی کشت گندم

بر اساس خروجی مدل‌های اقلیمی مورد استفاده در سازمان هواشناسی کشور، بارش در استان بوشهر در نیمه مهر تا نیمه آبان به صورت نرمال و از نیمه آبان تا نیمه آذر (۲۰ تا ۴۰ میلیمتر) بیشتر از نرمال پیش‌بینی شده است.

از نیمه آذر تا نیمه دی در شمال و مرکز استان بوشهر ۲۰ تا ۴۰ و در جنوب استان ۱۰ تا ۲۰ میلیمتر فراتر از نرمال و از نیمه دی تا نیمه بهمن در شمال و مرکز استان ۱۰ تا ۲۰ میلیمتر و در جنوب استان پنج تا ۱۰ میلیمتر فراتر از نرمال پیش‌بینی شده است.

در استان بوشهر از نیمه مهر تا نیمه دی‌ماه، احتمال وقوع بارش فراتر از نرمال بیش از ۶۵ درصد استهمچنین در نیمه بهمن تا نیمه اسفند در نیمه شمالی ۱۰ تا ۲۰ و نیمه جنوبی ۵ تا ۱۰ میلیمتر بیش از میانگین بلندمدت پیش‌بینی شده است.

بر اساس فراوانی پیش بینی بارش فراتر از نرمال، در استان بوشهر از نیمه مهر تا نیمه دی‌ماه، احتمال وقوع بارش فراتر از نرمال بیش از ۶۵ درصد است و طی آذر تا بهمن احتمال وقوع بارش بیش از نرمال در مناطق شمالی و مرکزی استان بیش از ۶۵ درصد و در مناطق جنوبی استان بیش از ۳۵ درصد است.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت بارش‌ها در استان در روزهای اخیر بیان کرد: بیشینه بارندگی در بوشهر به ۱۲۲ میلی‌متر رسید.

طلیعه محمدی اضافه کرد: میزان بارندگی حاصل از فعالیت سامانه بارشی اخیر در ایستگاه باران‌سنجی «دوراهک» از توابع شهرستان «دیر» استان بوشهر به ۱۲۲ میلی‌متر رسید.

وی ادامه داد: از ایستگاه‌های «لمبدان» از توابع دیر ۱۱۳ میلیمتر، «بردستان» ۷۸ میلیمتر، «وحدتیه» از توابع شهرستان دشتستان ۷۵ میلیمتر، «دیلم» ۷۴ میلیمتر و «انارستان» جم ۷۳ میلی‌متر بارش گزارش شده است.

بارش‌ها بوشهری‌ها را امیدوار کرد/ افزایش ۳۰ درصدی کشت گندم

افزایش استقبال از کشت گندم

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سال گذشته کشت گندم به صورت دیم و آبی در سطح ۱۰۰ هزار و ۴۰۵ هکتار از مزارع استان بوشهر انجام شد.

کبری توکلی با اشاره به برداشت ۱۵۰ هزار و ۵۸۰ تن محصول از گندم‌زارهای استان بوشهر طی سال زراعی گذشته خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود که امسال شاهد افزایش تولید گندم در استان باشیم.

سال گذشته حدود ۸۵ هکتار از اراضی استان بوشهر زیر کشت دیم رفته بود که در سال جاری بیش از ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت گندم دیم می‌رودوی از آغاز کشت بذر گندم در ۱۳۸ هزار هکتار اراضی استان بوشهر خبر داد و اضافه کرد: توزیع بذر کشت گندم در استان بوشهر در حال انجام است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر ادامه داد: کشت گندم به صورت آبی در سال گذشته ۱۵ هزار و ۴۰۰ هکتار بود که امسال به بیش از ۱۸ هزار هکتار افزایش یافته است.

وی افزود: سال گذشته حدود ۸۵ هکتار از اراضی استان بوشهر زیر کشت دیم رفته بود که در سال جاری بیش از ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت گندم دیم می‌رود.

توکلی با بیان اینکه سال گذشته ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن بذر بین کشاورزان توزیع شده بود گفت: امسال ۱۶ هزار تن بذر گندم برای اراضی تحت پوشش کشت گندم آبی و دیم استان بوشهر توزیع می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر ادامه داد: علاوه بر این میزان بذر، کشاورزان درخواست هزار تن بذر دیگر را داده‌اند که شاهد افزایش درخواست‌ها هستیم.

وی میزان افزایش سطح زیر کشت گندم در استان را حدود ۳۰ درصد عنوان کرد و اظهار داشت: در زمینه توزیع بذر نیز شاهد افزایش ۲۲ درصدی نسبت به سال قبل هستیم.

امید می‌رود که با تحقق پیش‌بینی‌های هواشناسی شاهد افزایش بارش‌ها و به تبع آن شاهد تولید حجم مورد انتظار گندم در استان و ثبت رکوردی جدید در تولید گندم در استان بوشهر باشیم.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*