صادرات گندم روسیه به رکورد نزدیک شد

صادرات گندم روسیه به رکورد نزدیک شد

صادرات گندم روسیه به رکورد نزدیک شد

کارشناسان می‌گویند که صادرات گندم دسامبر روسیه به رکورد نزدیک است.

به گزارش ایسنا، تحلیلگران و اتحادیه صادرکنندگان اظهار کردند که در صورت محدود شدن اختلالات ناشی از طوفان در مسیر دریایی اصلی دریای سیاه، صادرات گندم از روسیه، بزرگ‌ترین عرضه‌کننده جهان، در ماه دسامبر به بالاترین حد خود نزدیک خواهد شد. برخی افزودند، با این حال، روسیه در کل فصل خرید و فروش جولای تا ژوئن ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳، احتمالاً به دلیل عوارض مربوط به تحریم‌های غرب علیه مسکو کمتر از آن چیزی است که محصول عظیمش اجازه می‌دهد را صادر کند.

اگرچه محدودیت‌ها غلات را هدف قرار نمی‌دهند اما مقامات روسی گفته‌اند که تحریم‌های اعمال شده بر بخش مالی روسیه به علت جنگ با اوکراین، پردازش پرداخت‌ها در بانک‌ها و دریافت کشتی‌ها، تامین مالی تجارت و بیمه را برای صادرکنندگان غلات دشوارتر کرده است.

صادرات گندم در نیم فصل اول، دو درصد بیشتر از سطح مشابه سال قبل خواهد بود که تا حدی به دلیل رکورد تولید محصول امسال افزایش یافته است. گروه تجاری اتحادیه صادرکنندگان غلات روسیه اعلام کرد: صادرات غلات روسیه به آرامی به حالت عادی باز می‌گردد. این انجمن اضافه کرد که انتظار می‌رود کل صادرات غلات روسیه، بدون احتساب عرضه به قزاقستان، ارمنستان و بلاروس، به ۲۶ میلیون تن در جولای تا دسامبر برسد که ۱۰ درصد بیشتر از یک سال گذشته است.

روسیه در مسیر برداشت رکورد ۱۵۰ میلیون تنی محصول غلات از جمله ۱۰۰ میلیون تن گندم در سال ۲۰۲۲ است. مصر و ترکیه، بزرگ‌ترین خریداران گندم روسیه هستند اما امسال هیچ اطلاعات رسمی در دسترس نیست زیرا مسکو انتشار اطلاعات صادرات و واردات خود را به حالت تعلیق درآورد.

تحلیلگران اعلام کردند که روسیه از آغاز فصل در اول جولای، بیش از هر فصل، گندم به عربستان سعودی، الجزایر، پاکستان، برزیل و مکزیک فروخته است. همچنین، پس از یک وقفه ۱۰ ساله، عرضه گندم به عراق را از سر گرفت. تخمین زده شده است که صادرات گندم دسامبر بین ۴ تا ۴.۲ میلیون تن باشد و این نزدیک به رکورد ۴.۳ میلیون تن ثبت شده در دسامبر ۲۰۱۷ است.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*