وضعیت کشت گندم مناطق مختلف کشور اعلام شد

وضعیت کشت گندم مناطق مختلف کشور اعلام شد

 

وضعیت کشت گندم مناطق مختلف کشور اعلام شد

رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: با توجه به قیمت ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی خرید تضمینی هرکیلوگرم گندم، کشاورزان از کشت این محصول استقبال کرده‌اند.

عطا الله هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندمکاران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: بخش عمده کاشت گندم در استان های سردسیر کشور نظیر اردبیل، کردستان و کرمانشاه بخش عمده کاشت به صورت دیم و آبی انجام شده است و تا پایان ماه سال جاری تمام می‌شود.

وی افزود: در استان های مرکزی و جنوب غربی و غربی بیش از 60 درصد کشت انجام شده است و در استان های جنوبی مانند خوزستان و سیستان و بلوچستان بیش از 30 درصد عملیات کشت گندم انجام شده و ادامه دارد.

استقبال کشاورزان از کشت گندم

رئیس بنیاد ملی گندمکاران ادامه داد:  با توجه به اینکه در سال جاری قیمت گندم مناسب است کشاورزان از کشت گندم استقبال کرده اند.

وی تصریح کرد: امسال 500 هزار هکتار از به سطح زیر کشت گندم دیم اضافه شده است و از 4 میلیون به 4 میلیون و 500 هزار هکتار افزایش یافته است و 2 میلیون تن نیز کشت گندم آبی وجود دارد.

هاشمی گفت:  افزایش تولید در بخش گندم آبی با توجه به محدودیت های که در بخش تامین منابع آبی داریم افزایش تولید در واحد سطح  و ارتقاء بهره وری صورت می گیرد.

وی اظهار داشت: پرداخت پول گندم کاران در سال جاری به صورت 12 هزار تومان برای هر گیلوگرم گندم در کنار هزار و 500 تومان یارانه کشت، پرداخت می شود.

هاشمی گفت: تا به امروز وضعیت  پراکنش بارش های مناسب نبوده است اما پیش بینی های خوبی از بارش های شده است؛ همچنین با تامین تغذیه و و کود مناسب می توانیم عملکرد خوبی داشته باشیم و به خوداتکایی برسیم.

افزایش دو برابری قیمت کود 

ور در ارتباط با وضعیت تامین و قیمت کود شیمیایی در سال زراعی جاری اظهار داشت: در وضعیت تامین کود فسفات و پتاس کمبود و گرانی وجود دارد اما امیدواریم در قالب کشت قراردادی به صورت اعتباری در اختیار کشاورزان قرار گیرد تا برای کشاورزان برای تغذیه مزارع خود استفاده کنند.

وی افزود: کود اوره با توجه به اینکه تولید داخل است مشکلی بابت تامین و قیمت آنها نداریم اما درباره فسفات و پتاس با توجه به وارداتی بودن، تامین ارز و قیمت های جهانی قیمت این محصولات در بازار بسیار بالا رفته است و خرید آن برای کشاورزان مشکل شده است.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران ادامه داد: با کشاورزی قراردادی و در اختیار قرار دادن این نهاده ها به صورت اعتباری در اختیار بهره برداران، این مشکل رفع می شود.

وی تصریح کرد: هر گونی 50 کیلوگرمی فسفات و پتاس اکنون به 600 هزار تومان رسیده است که در سال گذشته با قیمت 250 هزار تومان به فروش می رسید.

انتهای پیام/

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*